4 / 5. 4

۶ دقیقه
فتق اینگوینال

فتق کشاله ران (فتق اینگوینال)

آنچه می خوانید...

همان طور که ممکن است بدانید فتق ها اغلب برآمدگی هایی هستند که بر اثر عوامل مختلف به وجود آمده و مشکلاتی را برای فرد ایجاد می کنند. بافت های محکمی هستند که عضلات را در خود نگه داشته و به شکل برآمدگی مشاهده می شوند. می توان گفت که فتق ها اغلب بر اثر ضعیف شدن عضلات شکم رخ می دهندو موجب درد و ناراحتی برای فرد می شوند. فتق های کشاله ران نیز نوعی از فتق ها هستند که در مردان شایع تر است و نحوه درمان آن توسط روش لاپاراسکوپی است. ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را در خصوص فتق های کشاله ران و نحوه درمان آن به شما ارائه دهیم. پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

فتق اینگوینال نوعی فتق شکمی است که در ناحیه کشاله ران دیده می شود. اگر روده ها بافت چربی به کانال مغبنی یا اینگوینال که زیر شکم قرار دارد، فشار وارد کند، باعث ایجاد فتق کشاله ران می شود. کانال مغبنی هم در مردان و هم در زنان وجود دارد. به دلیل محل بروز این فتق، نام دیگر فتق کشاله ران را فتق مغبنی یا فتق اینگوینال نیز می نامند. فتق شکمی باعث برآمدگی کشاله ران و درد موقع راه رفتن می شود و گاهی اوقات نیز ممکن است علامتی نداشته باشد. در این صورت فرد به پزشک مراجعه نمی کند و بیماری پیشروی می کند. بنابراین در صورت مشاهده برآمدگی در ناحیه کشاله ران و فتق اینگوینال، به جراح عمومی مراجعه کنید تا از تشدید عوارض و درد جلوگیری کنید.

علل فتق کشاله ران

انواع فتق کشاله ران

فتق کشاله ران یا فتق اینگوینال 4 نوع دارد که شامل مستقیم، غیرمستقیم، محدود و فشرده می باشد. در ادامه هر کدام را توضیح مختصری بیان می کنیم:

فتق کشاله ران غیر مستقیم

این نوع فتق اینگوینال از شایع ترین نوع است که بیشتر در مردان رخ می دهد. ممکن است در تمام دوره های زندگی رخ دهد. معمولا اگر جنین قبل از تشکیل کامل کانال اینگوینال زایمان زودرس داشته باشد، به این نوع فتق مبتلا می شود.

فتق اینگوینال مستقیم

معمولا این نوع فتق کشاله ران در بزرگسالان دیده می شود که علت بروز آن ضعف عضلات در دوران بزرگسالی و افزایش سن می باشد. این نوع فتق در مردان شایع تر است.

فتق کشاله ران محدود

گیر افتادن بافتی در کشاله ران باعث بروز فتق اینگوینال محدود می شود.

فتق اینگوینال فشرده

این نوع بیماری باعث قطع جریان خون به ناحیه ای روده می شود که یک بیماری جدی محسوب می شود. در صورت بروز باید به صورت اورژانسی درمان شود و خطرات زیادی دارد.

دلایل فتق مغبنی 

این نوع بیماری دلایل مختلفی دارد و برخی از انواع آن دلیل مشخصی ندارد. افزایش فشار بر شکم، برآمادگی کوچکی در دیواره شکم، افزایش فشار بر برآمدگی دیواره شکم، بارداری، فعالیت های شدید، فشار در زمان دفع مدفوع، عطسه یا سرفه شدید و… می توانند دلیلی بر ایجاد فتق اینگوینال باشد.

عوامل موثر در افزایش احتمال بروز فتق

عواملی هستند که احتمال بروز بیماری هرنی اینگوینال را افزایش می دهند که عبارتند از:

  • سابقه ابتلا به فتق
  • احتمال بروز فتق اینگوینال در مردان بیشتر از زنان است.
  • بارداری
  • چاقی و اضافه وزن بیش از حد
  • ایستادن به صورت مداوم در زمان طولانی
  • ابتلا به کیست فیبروزی
  • یبوست مکرر
  • سابقه ژنتیکی
  • تولد پیش از موعد
  • تولد زودتر از موعد مخصوصا در مورد ابتلا نوزادان به فتق

تشخیص فتق کشاله ران

در واقع برای تشخیص فتق های اینگوئینال یا فتق کشاله ران در هنگام بروز علائم ذکر شده باید به پزشک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید و پزشک با انجام برخی اقدامات به بررسی و تشخیص فتق بپردازد. در وهله اول پزشک با گرفتن شرح حال بیمار و سابقه فرد در خصوص بروز فتق در کودکی و بزرگسالی و سابقه خانوادگی فرد را جویا می شود. سپس در خصوص مشکلات و بیماری های کنونی فرد و سابقه جراحی و مصرف دارو از فرد جویا می شود و پس از بررسی های لازم به انجام معاینه کامل فتق و بررسی جا رفتن و نرفتن فتق می پردازد. در صورت تشخیص، باید سریعا درمان آغاز شود تا از عوارش احتمالی این بماری و بزرگ شدن فتق و چسبندگی جلوگیری شود. در صورت عدم درمان مشکلاتی مانند گیر افتادن فتق و آسیب به روده نیز به وجود می آید.

در برخی موارد نیز برای بررسی گیر افتادن روده، پزشک انجام تصویربرداری را برای بررسی دقیق تر به فرد توصیه می کند.

مدت زمان عمل فتق کشاله ران چقدر است؟

در حقیقت جراحی هرنی اینگوینال با روش لاپاراسکوپی به طور حدودی 60 دقیقه به طول می انجامد و پس از جراحی در صورت پایدار بودن علائم حیاتی فرد و و خوب بودن شرایط فرد می تواند مرخص شود و عموما به بستری فرد در بیمارستان نیاز نیست.

درمان فتق اینگوینال چه هدفی دارد؟

درمان فتق در هر دو روش جراحی، باعث برگرداندن بافت داخل شکمی به داخل حفره شکم می شود و دیواره شکمی بازسازی می شود. تمامی قسمت ها به جای خود بازمی گردند. سپس جراح برش ها را بخیه می زند و می بندد. هر کدام از روش ها مزایا و معایب خود را دارند. جراحی باز نیاز به بخیه دارد و دوره نقاهت بیشتری دارد ولی در لاپاراسکوپی فتق ممکن است دوباره فتق بازگردد و عود کند.

مراقبت های بعد از جراحی

جراحی باز که دوره نقاهت طولانی تری دارد حدود دو هفته باید استراحت کنید سپس می توانید به زندگی عادی خود بازگردید. در جراحی لاپاراسکوپی، حداکثر یک هفته نیاز به استراحت است. باید از بلند کردن اجسام سنگین حدود شش هفته بعد از جراحی فتق خودداری کنید تا عضلات و بافت ها ترمیم شوند و به صورت کامل بازسازی گردند. حتما از غذاهای با فیبر بالا استفاده کنید و وزن خود را در حالت نرمال نگهدارید. از مصرف دخانیات و سیگار اجتناب کنید. البته می توانید توضیحات کاملتری درباره مراقبت های بعد از جراحی فتق را مشاهده نمایید.

اگر سوالی در زمینه فتق اینگوینال و تشخیص و روش درمان آن دارید می توانید با دکتر نادر خواجه شاهزانیان متخصص جراحی عمومی در انتهای همین مقاله بخش نظرات مطرح کنید تا در سریعترین زمان ممکن پاسخ خود را دریابید.

دکتر نادر خواجه شاهزانیان متخصص جراحی عمومی

دکتر نادر خواجه شاهزانیان

دوره فلوشیپ کانسر سرجری از سال ۲۰۰۶ میلادی تا ۲۰۰۸ در بیمارستان P.O.W دانشگاه NSW سیدنی استرالیا گذرانده است. همچنین تکمیل دوره های مدیریت زخم در سال 1398 در دانشگاه علوم پزشکی تهران و جراحی لاپاراسکوپی پیشرفته، ترمیم فتق کشاله ران با روش لاپاراسکوپی و جراحی فتق از خدمات دکتر نادر خواجه شاهزانیان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.