0 / 5. 0

۶ دقیقه
زخم معده

هر آنچه که باید در مورد زخم معده بدانید

آنچه می خوانید...

روزانه افراد زیادی دچار آسیب و زخم در نواحی مختلف بدن می شوند. این زخم ها در اندام های داخلی بدن نیز ممکن است بروز یابند ولی قابل مشاهده نیستند. یکی از این بیمای ها، زخم معده است که در این مقاله قصد داریم در خصوص آن مطالبی را بیان کنیم. با ما همراه باشید. روش هایی برای پیشگیری از زخم معده وجود دارد که با رعایت آن می توان از بروز آن جلوگیری نمود.

حتما بخوانید: تشخیص و درمان قطعی سرطان معده چگونه انجام می شود؟

زخم معده چیست؟

زخم های معده ، زخم های بازی هستند که در  لبه معده ظاهر می شوند. زخم معده همچنین ممکن است در روده کوچک، درست خارج از معده رخ دهد. به این زخم ها، زخم  اثنی عشری گفته می شود. زخم معده زمانی اتفاق می افتد که مخاط محافظ معده بی اثر شود. معده اسید قوی ای برای هضم غذا و محافظت در برابر میکروب ها تولید می کند. برای محاظت بافت بدن از این اسید، لایه نازکی از مخاط در معده وجود دارد.

طبق منابع معتبر از هر ده نفر در کشور های غربی، یک نفر زخم معده یا اثنی عشر دارد.

زخم معده می تواند به آسانی درمان شود اما در صورت عدم درمان مشکلات قابل ملاحظه ای می تواند برای بیمار ایجاد شود.

به هر دو زخم معده و زخم اثنی عشری گاهی اوقات اولسر پپتیک نیز گفته می شود. در اینجا از اصطلاح زخم معده استفاده می شود، با این حال اطلاعات در مورد زخم اثنی عشری نیز صدق می کند.

زخم معده چگونه درمان می شود؟

شما نباید زخم معده را سرخود و بدون مراجعه به پزشک درمان کنید. داروهای بدون نسخه ضد اسید معده ممکن است درد شما را تسکین دهند یا آن را طور کامل از بین ببرند اما اثرات آن کوتاه مدت است. با کمک یک پزشک می تواند پایانی برای درد معده و درمان مادام العمر ان را بیابید.

از مهم ترین اهداف درمان زخم معده کاهش مقدار اسید موجود در معده و  تقویت لایه مخاطی پوشاننده دیواره معده است. اگر زخم معده شما در اثر عفونت باکتریایی ایجاد شده باشد، پزشک شما ان را نیز درمان می کند.

در کل درمان زخم معده بستگی به علت ایجاد آن دارد. معمولا درمان شامل از بین بردن باکتری در صورت وجود آن، از بین بردن یا کاهش اسید معده با استفاده از ضد اسید ها در صورت امکان و کمک به درمان زخم معده به وسیله دارودرمانی است.

زخم معده

دارو ها به طور معمول برای درمان زخم معده خفیف تا ملایم استقاده می شود.

  • آنتی بیوتیک

اگر زخم معده شما توسط باکتری هلیکوباکتر پیلوری ایجاد شده باشد ، انتی بیوتیک می تواند ان را درمان کند. به طور معمول پزشک درمان سه یا چهار جزئی که شامل ترکیبی از چندین انتی بیوتیک با داروهای سوزش معده را تجویز می کند.

  • درمان سه جزئی زخم معده

دو انتی بیوتیک مانند اموکسیسیلین و کلاریترومایسین را با یک مهارکننده پمپ پروتونی ترکیب می کند. اگر به پنیسیلین الرژی داشته باشید ، پزشک می تواند مترونیدازول را جایگزین اموکسیسیلین کند. اگر این دوره ها را به طور مداوم داشته باشید و به این انتی بیوتیک ها مقاوم شوید ، درمان چهار جزئی با دو انتی بیوتیک ( مانند مترونیدازول و تتراسایکلین ) به علاوه بیسموت و مهار کننده پمپ پروتونی بهتر جواب می دهد. مهم نیست که برنامه شما چیست ، باید درمان را 10 تا 14 روز ادامه دهید.

  • مهار کننده های پمپ پروتونی

این دارو ها کاهنده اسید هستند و شامل اسومپرازول و امپرازول می باشند.

  • مسدود کننده های H2

به این دارو ها مسدود کننده های گیرنده هیستامین یا پادستیز گیرنده H2 نیز گفته می شود. مسدود کننده های H2 شامل سایمتیدین ، فامتیدین و رانیتیدین می باشند.

  • بیسموت

این دارو زخم معده را می پوشاند و از ان در برابر اسید معده محافظت می کند. همچنین می تواند در از بین بردن باکتری هلیکوباکتر پیلوری کمک کند. پزشکان معمولا ان را به همراه انتی بیوتیک ها تجویز می کنند.

  • ضد اسید ها

ضد اسید ها ممکن است درد شما را برای مدت کوتاهی تسکین دهند اما زخم معده را درمان نمی کنند. مصرف ضد اسید می تواند انتی بیوتیک ه را از کار خود باز دارد. قبل از مصرف ضد اسید برای زخم معده با پزشک خود مشورت کنید.

  • جراحی برای زخم معده

اگر زخم معده وخیمی دارید که به طور مداوم بر می گردد و با دارو درمانی بهتر نمی شود ، پزشک شما ممکن است انجام جراحی را پیشنهاد دهد.

اگر خون ریزی زخم معده داشته باشید ، به جراحی اورژانسی نیاز دارید. جراح منبع خون ریزی را پیدا می کند و ان را درست می کند. برای بستن زخم باز شده در دیواره معده یا روده به جراحی فوری نیاز دارید.

بعضی افراد برای کاهش اسید معده جراحی را برمی گزینند. قبل از این کار مشوره کاملی با پزشک خود داشته باشید و در مورد عوارض احتمالی بپرسید. زخم معده شما ممکن است برگردد یا مشکلاتی برای کبدتان ایجاد کند یا حتی به سندروم دامپینگ که باعث درد شدید در شکم، اسهال، استفراغ و تعریق بعد از خوردن غذا می شود؛ مبتلا شوید.

در خصوص انواع زخم و درمان آن ها بیشتر بدانید.

زخم معده چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص زخم معده پزشک در ابتدا از شما در مورد سابقه پزشکی تان می پرسد و معاینه جسمی انجام می دهد. بعد از ممکن است لازم باشد ازمایشاتی انجام دهید، از جمله :

  • آزمایش هایی برای تشخیص باکتری هلیکوباکتر پیلوری

پزشک شما ممکن است انجام ازمایشاتی را برای تشخیص وجود باکتری هلیکوباکتر پیلوری در بدن شما ، توصیه کند. ممکن است با ازمایش خون ، مدفوع یا تنفس وجود ان چک شود. ازمایش تنفس دقیق تر است.

برای ازمایش تنفس لازم است چیزی را بخورید یا بنوشید که حاوی کربن رادیواکتو است. هلیکوباکتر پیلوری این ماده را در معده تجزیه می کند. سپس شما باید در یک کیسه بدمید که بسته می شود. اگر با باکتری هلیکوباکتر پیلوری عفونت داشته باشید ، نمونه تنفس شما حاوی کربن رادیواکتیو به شکل کربن دی اکسید خواهد بود.

اگر قبل از این آزمایش ضد اسید مصرف کرده اید ، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

  • آندوسکوپی

پزشک شما ممکن است از یک اندوسکوپ برای بررسی سیستم گوارشی شما استفاده کند. در حین اندوسکوپی پزشک یک لوله توخالی مجهز به لنز را از گلوی شما عبور می دهد و مری و معده و روده کوچک شما را بررسی می کند.

  • سری دستگاه گوارش فوقانی

در این روش با استفاده از اشعه ایکس تصاویری از مری، معده و روده کوچک شما گرفته می شود.

در صورتی که در زمینه زخم معده و درمان سوالی دارید می توانید در انتهای همین مقاله بخش نظرات آن را با دکتر نادر خواجه شاهزانیان متخصص جراحی عمومی و جراحی سرطان دستگاه گوارش مطرح کنید.

دکتر نادر خواجه شاهزانیان متخصص جراحی عمومی

دکتر نادر خواجه شاهزانیان

دوره فلوشیپ کانسر سرجری از سال ۲۰۰۶ میلادی تا ۲۰۰۸ در بیمارستان P.O.W دانشگاه NSW سیدنی استرالیا گذرانده است. همچنین تکمیل دوره های مدیریت زخم در سال 1398 در دانشگاه علوم پزشکی تهران و جراحی لاپاراسکوپی پیشرفته، ترمیم فتق کشاله ران با روش لاپاراسکوپی و جراحی فتق از خدمات دکتر نادر خواجه شاهزانیان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.