روش های درمان چاقی با جراحی

درمان چاقی با جراحی و روش های آن

درمان چاقی با جراحی در سالهای اخیر به عنوان یک روش موثر برای کاهش وزن شناخته میشود که در مواردی که روش‌های دیگر موثر نبوده اند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر یک از این روش‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند و قبل از تصمیم به انجام هر یک، باید با پزشک متخصص مشورت شود تا بهترین گزینه برای شرایط شما انتخاب شود. همچنین، پس از جراحی، تغییراتی در سبک زندگی و رژیم غذایی نیز ممکن است لازم باشد تا اثربخشی درمان به حداکثر برسد. در ادامه این مطلب در خصوص روش های درمان چاقی با جراحی مطالب بسیار کاربردی و مهمی را بیان خواهیم کرد…

جراحی برای کاهش وزن

جراحی برای درمان چاقی

جراحی های کاهش وزن، که به آن جراحی چاقی یا متابولیک نیز گفته می شود، به عنوان روشی درمانی برای افرادی که بسیار چاق هستند استفاده می شود. این گونه جراحی ها می تواند منجر به کاهش وزن قابل توجهی در افراد چاق شود و به بهبود بسیاری از بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع 2 یا فشار خون بالا کمک کند. اما این گونه جراحی ها نیز مانند هر جراحی دیگری ممکن است عوارضی را برای فرد به همراه داشته باشد بنابراین تنها به افرادی که از طریق تغییر در سبک زندگی، رژیم غذایی و ورزش نتوانسته اند وزن خود را کاهش دهند، استفاده از این روش های جراحی توصیه می شود.

انواع روش های اصلی جراحی کاهش وزن

با توجه به فرمول محاسبه توده بدنی، افرادی که BMI بالای 35 تا 40 دارند دچار بیماری چاقی هستند و باید برای درمان آن اقداماتی انجام دهند. انجام عمل جراحی از روش های بسیار موثر برای درمان چاقی است که به روش های مختلفی انجام می شود.

همه ی این جراحی ها معمولاً تحت بیهوشی عمومی با استفاده از جراحی سوراخ کلیدی (لاپاراسکوپی) انجام می شوند، اما هر کدام به طریقی متفاوت عمل می کنند. در جراحی های سوراخ کلیدی، جراح برش های کوچکی در شکم بیمار ایجاد می کند و یک لوله ی باریک و انعطاف پذیر که در سر آن یک دوربین نصب شده را از طریق این سوراخ ها برای انجام جراحی وارد شکم می کند.

برای آگاهی بیشتر: جراحی لاپاراسکوپی چیست و چگونه انجام می شود؟

جراحی باندینگ معده برای درمان چاقی

باند یا نوار معده، نواری است که در اطراف معده قرار می گیرد و یک کیسه کوچک به سمت بالا ایجاد می کند. برای پر کردن این کیسه غذای کمتری لازم است، بنابراین نیازی نیست که غذای زیادی بخورید تا احساس سیری کنید.

نوار باندینگ معده به دستگاه کوچکی که در زیر پوست (معمولاً نزدیک وسط قفسه سینه) قرار دارد متصل شده است. با استفاده از این دستگاه پس از عمل می توان باند معده را سفت کرد. این بند معمولاً برای اولین بار حدود 4 تا 6 هفته پس از عمل سفت می شود. این کار با تزریق محلول آب نمک به دستگاه با استفاده از یک سوزن انجام می شود. تنگ و سفت کردن باند معده، نیازی به بیهوش کردن فرد ندارد. لازم است که این باند چند بار سفت شود تا به تنگی ایده آل برای بیمار برسد. این روش به نام حلقه گذاری معده نیز شناخته می شود.

بای پس معده

بای پس معده، عملی است که در آن از یک منگنه جراحی برای ایجاد یک کیسه کوچک در بالای معده استفاده می شود. سپس کیسه به روده کوچک شما متصل می شود و بقیه معده را دور می زند. این بدان معناست که برای این کهن احساسا سیری کنید، غذای کمتری لازم است بخورید و در نتیجه کالری کمتری را از غذایی که می خورید جذب کنید.

اسلیو معده

در جراحی اسلیو معده، قسمت زیادی از معده برداشته می شود، بنابراین معده بسیار کوچکتر از قبل می شود. این بدان معناست که شما دیگر نمی توانید به همان اندازه ای که قبل از جراحی غذا می خوردید تا احساس سیری کنید، غذا بخورید و با خوردن غذای کمتری خیلی زودتر احساس سیری می کنید.

بالون داخل معده

بالون داخل معده چیزی شبیه به یک بادکنک نرم است که با هوا یا آب نمک پر شده و با استفاده از یک لوله نازک از گلو (که به گاستروسکوپی معروف است) در معده ی فرد قرار می گیرد. این بدان معناست که شما می توانید غذای بسیار کمتری نسبت به دوره ی پیش از عمل خود بخورید تا احساس سیری کنید. این بالن فقط برای مدتی در معده ی شما باقی می ماند و اقدام موقتی است و معمولاً بالن حداکثر پس از 6 ماه از معده ی فرد خارج می شود.

انحراف بیلیوپانکراس

روش انحراف بیلیوپانکراسی شبیه بای پس معده است، با این تفاوت که کیسه معده بیشتر در امتداد روده کوچک قرار می گیرد. این به معنی آن است که شما کالری خیلی کمتری از غذایی که می خورید جذب می کنید. اما از آنجایی که می تواند عوارض جانبی بیشتری نسبت به بای پس معده ایجاد کند، بنابراین کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

جراحی لاپاراسکوپی برای لاغری

جراحی چاقی اولیه اندولومنا 

جراحی چاقی اولیه اندولومنا یک روش جدید برای کوچک کردن معده است. لوله ای به نام آندوسکوپ به معده شما منتقل می شود.

جراحی چاقی اولیه اندولومنا یک روش جدید برای کوچک کردن معده است. لوله ای به نام آندوسکوپ به معده شما منتقل می شود. سپس جراح ابزارهای کوچکی را از طریق آندوسکوپ عبور می دهد، که از آنها برای جمع کردن شکم با چین دادن و کوچک کردن شکم استفاده می شود.

مزایای درمان چاقی با جراحی

درمان چاقی با استفاده از روش جراحی لاپاراسکوپی مزایایی دارد که می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • دوره نقاهت کوتاه تر
  • درد کمتر
  • بستری کوتاه مدت
  • جای زخم کمتر و زیبایی بیشتر در محل جراحی
روش های درمان چاقی با جراحی

بنابراین از روش های موثر درمان چاقی، جراحی است که معمولا به روش لاپاراسکوپی انجام می شود. برای انجام جراحی چاقی و شکم باید از متخصص جراحی عمومی خوب کمک بگیرید تا با عوارض کمتر و بهترین نحو، نتیجه مطلوب حاصل شود.

اگر سوالی دارید می توانید آن را با دکتر نادر خواجه شاهزانیان متخصص جراحی عمومی در انتهای همین مقاله بخش نظرات مطرح کنید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *