تفاوت جراحی باز با لاپاراسکوپی

تفاوت جراحی باز با لاپاراسکوپی

در این مقاله قصد داریم تفاوت های جراحی لاپاراسکوپی با جراحی باز را برای شما عزیزان بیان کنیم تا قبل از عمل آگاهی لازم را داشته باشید. همچنین مزایا و عوارض هر روش را شرح می دهیم.

مقایسه جراحی باز و لاپاراسکوپی

از تفاوت های عمده بین جراحی باز و لاپاراسکوپی می توان به اندازه برش جراحی اشاره کرد. در جراحی باز، برشی به اندازه 8 تا 10 سانتی متر روی محل موردنظر ایجاد می گردد که بعد از عمل باعث ایجاد درد می شود. عمل جراحی باز دوره نقاهت زیادی نیز دارد. معمولا طبق شرایط بیمار، حدودا یک هفته در بیمارستان بستری می شود. حدود 6 روز هم نیاز است که به صورت کامل استراحت کند و سپس به فعالیت های روزمره بازگردد. ممکن است جراحی باز عوارضی مانند چسبندگی و عفونت نیز داشته باشد.

متخصص جراح عمومی که جراحی لاپاراسکوپی انجام می دهد، باید دوره خاص آموزشی را گذرانده باشد. در روش لاپاراسکوپی نیازی به ایجاد برش روی بدن نیست و یک روش موثر و مطمئن در مقایسه با روش جراحی باز می باشد.

در جراحی لاپاراسکوپی چند سوراخ کوچک معمولا سه عدد، به اندازه یک میلیمتر روی محل موردنظر ایجاد می گردد. یکی از سوراخ ها در ناف ایجاد می گردد تا تلسکوپ دارای دوربین و لاپاراسکوپ که منبع نور است به وسیله لوله ظریف وارد شکم شود. جراح از طریق صفحه نمایشگر مسیر ورود لوله را می بیند و آن را به نقطه موردنظر هدایت می کند.

تفاوت جراحی باز با لاپاراسکوپی قطعاً میزان مهارت و تجربه و تخصص بالای جراح لاپاراسکوپی می باشد. دکتر نادر خواجه شاهزانیان، متخصص جراحی عمومی با روش های نوینی جراحی لاپاراسکوپی را انجام می دهند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره تلفن های ۰۲۸۳۳۲۴۵۴۴۷ و ۰۲۸۳۳۲۲۳۱۶۲ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

با ویژگی های بهترین جراح عمومی در قزوین آشنا شوید.

مزایای لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی مزایایی دارد که ب روش جراحی باز ترجیح داده می شود. البته باید بنا بر صلاح دید پزشک هر کدام از روش ها انتخاب شوند. در ادامه مزایای لاپاراسکوپی را نام خواهیم برد:

 • کوچک بودن جای زخم و اسکار
 • در نتیجه فرایند بهبودی تسریع می یابد.
 • زمان بستری کوتاه تر
 • دوره نقاهت کوتاه
 • درد کمتر
 • بروز کمتر فتق
 • کاهش چسبندگی ناحیه لگن و شکم
 • کاهش احتمال انسداد روده
 • کاهش خطر ابتلا به عفونت
 • دید بهتر جراح نسبت به اندام های داخلی
 • حفظ زیبایی بدن بیمار

چه زمانی روش جراحی باز به جراحی لاپاروسکوپی ترجیح داده می شود؟

مدت زمان انجام جراحی لاپاراسکوپی نسبت به جراحی باز طولانی تر است. البته این مورد در مقابل مزایای لاپاروسکوپی قابل چشم پوشی است. جراحی لاپاراسکوپی باید توسط متخصص آموزش دیده انجام شود، زیرا در غیر این صورت احتمال خطر لخته شدن خون و عفونت زخم افزایش می یابد.

افرادی که بیماری آپنه شدید یا بیماری های قلبی دارند، نباید طولانی مدت تحت انجام عمل جراحی قرار بگیرند و روی آن ها تاثیر منفی دارد. در صورتی که متخصص تایید کرد، می توانند عمل جراحی باز انجام دهند. افراد بسیار چاق و افرادی که در ناحیه شکم سابقه جراحی داشته اند، جراحی لاپاراسکوپی برای آن ها مناسب نمی باشد.

 روش لاپاراسکوپی بهتر است یا جراحی باز؟

هر دو روش جراحی باز و جراحی لاپاراسکوپی در حال حاضر انجام می شوند ولی متخصص بنا بر شریط بیمار و آزمایشات او و همچنین صلاح دید خود، روش مناسب برای جراحی را انتخاب می کند. هر کدام از روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارند ولی روش لاپاراسکوپی در صورت شرایط مناسب بیمار، بر جراحی باز ترجیح داده می شود.

متخصص باتجربه و حرفه ای جراحی عمومی با توجه به جوانب مثبت و منفی و تجربه ای که دارد، بهترین روش درمان را برمی گزیند.

دکتر نادر خواجه شاهزانیان متخصص جراحی عمومی دوره لاپاراسکوپی با گذراندن دوره تخصصی لاپاراسکوپی، جراحی لاپاراسکوپی انواع فتق را در قزوین انجام می دهند. اگر سوالی در زمینه جراحی لاپاراسکوپی و جراحی باز و تفاوت های آن ها دارید می توانید در انتهای همین مقاله بخش نظرات آن را با دکتر شاهزانیان متخصص جراحی عمومی و مدیریت زخم در قزوین مطرح نمایید و در سریعترین زمان ممکن پاسخ خود را بیابید.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *