فتق اورژانسی

فتق اورژانسی

در صورت ظهور فتق در انواع مختلف، درمان فتق به صورت اورژانسی نیازی نیست. و بیمار با تشخیص پزشک به اتاق عمل وارد می شود و برای جراحی فتق آماده می گردد. ولی گاهی اوقات به دلایلی نیاز است تا عمل جراحی به صورت فوری انجام شود. در این مقاله قصد داریم مواردی که نیاز به جراحی فتق اورژانسی است را برای شما عزیزان شرح دهیم.

چه زمانی فتق به صورت اورژانسی نیاز است؟

عارضه فتق اورژانسی دارای انواع مختلفی می باشد. به طور کلی می توان گفت که عارضه فتق به صورت توده هایی برجسته است که در زیر پوست قسمت ها مختلف بدن (ناحیه شکمی) ظاهر می شود. بیماری و عارضه فتق، یک بیماری است که در ناحیه ها مختلف شکمی و پایین تنه افراد رخ می دهد.

فتق یا هرنیا زمانی اتفاق می افتد که بخشی از اعضای داخلی از طریق بافت ها و یا عضلات به محوطه بیرون از جای خود راه پیدا کنند. ضعف در عضلات نگهدارنده بخش های بدن و یا فشار زیاد بر بخش های بدن، می توانند از جمله عوامل موثر بر ایجاد فتق باشند.

متخصص جراحی عمومی خوب در قزوین

فتق ها در مواردی بدون درد و علامتی هستند و همچنین علائمی ندارند. اما در مواردی این بیماری می تواند فرد را بسیار تحت فشار قرار دهد؛ بطوریکه به یک فتق اورژانس تبدیل شود. در این صورت فرد باید سریعا برای درمان آن اقدام کند.

انواع فتق اورژانسی:

همانطور که گفته شد؛ فتق در نواحی مختلفی از بخش شکمی و پایین تنه افراد رخ می دهد. نواحی مستعد ایجاد فتق، به شرح موارد زیر می باشد:

فتق اورژانسی

  1. فتق ناحیه ناف: این نوع فتق ها در اینناحیه، معمولا بسیار جدی نمی باشند. تنها برامدگی هایی جزئی در ناحیه ناف به وجود می آید که در مواردی فرد حتی آنها را احساس نمی کند.
  2. فتق ناحیه دیافراگم: این فتق در قفسه سینه رخ می دهد و برآمدگی در Hن ناحیه ایجاد می کند. در این نوع فتق، بخش های شکم می توانند به قفسه سینه راه پیدا کنند.
  3. فتق کشاله ران: برجستگی و فتق در ناحیه ران رخ می دهد، که این نو فتق در زنان بیشتر رایج می باشد.
  4. فتق در ناحیه بیضه: این نوع فتق در مردان شایع است و سبب ایجاد برآمدگی هایی در ناحیه بیضه آنها می شود.
  5. فتق ها می توانند در جای زخم های جراحی های پیشین نیز بروز کنند.

درمان فتق اورژانسی:

در حالت کلی، عارضه فتق بیماری اورژانسی نمی باشد؛ اما این حالت همیشگی نیست. در بسیاری از موارد اتفاق افتاده است که فتق اورژانسی رخ داده است. در فتق های اورژانسی بیمار باید سریعا عمل شود.

اگر فتق گیر بیفتد و در پی آن روده ها سیاه شوند؛ در این حالت فتق اورژانسی رخ داده و برای درمان هرنیا اورژانسی، باید بیمار عمل جراحی انجام دهد.

درمان فتق اورژانسی، برای چه نوع فتق هایی است؟

هر نوع از فتقی می تواند به یک فتق اورژانسی تبدیل شود. فتق شکمی، فتق کشاله ران، فتق دیافراگم، فتق قفسه سینه، فتق نافی، فتق دیسک بین مهره ای و … از انواع فتق ها بودند. اگر این فتق ها از حالت عادی به حالت حاد تغییر کنند، به عمل جراحی نیاز خواند داشت.

به طورکلی اگر هر نوعی فتقی در حالت معمولی به سر جای خود باز نگردد؛ و گیر بیفتد، بیمار باید برای درمان آن سریعا به اورژانس مراجعه کند.

اکثر فتق هایی که به هرنیا اورژانسی تبدیل می شوند؛ مربوط به فتق های شکمی و نافی می باشند. این فتق ها و بیرون زدگی ها اعضا، آسیب جدی به روده ها وارد می کنند؛ که در مواردی باید بخش هایی از روده ها را برش زد.

اگر فتق اورژانسی درمان نشود، چه مشکلی پیش می آید؟

فتق های اورژانسی خطرناک هستند و باید سریعا برای درمان آنها اقدام کرد. اما اگر فرد مبتلا به فتق یا هرنیا، برای درمان فتق از مسکن یا روش های خانگی استفاده کند، دچار عوارض مختلف و جدی خواهد شد. یکی از این عوارض خطرناک این است که، بخش ها و اعضایی که در فتق گیر افتاده اند، میزان خونرسانی به آنها کم شده و در نهایت خونرسانی به آن بخش ها صفر می شود.

در اغلب فتق های درمان فوری ناحیه شکمی، روده ها در فتق به دام می افتند؛ در این حالت خون به میزان کمی به آنها می رسد و در پایان روده ها سیاه می شوند. با رخ دادن این حالت؛ پوست در ناحیه خارجی آن بخش دچار تورم و التهاب می شود، که دردهای غیرقابل تحملی برای فرد به وجود می آورد. در این حالت بیمار حتما باید به اورژانس مراجعه کند تا جراحی شود.

ناحیه دیگری که فتق در آن شایع است و به فتق های اورژانسی تبدیل می شود، هرنیا بیضه ای می باشد. در این فتق بخش هایی از روده، درون بیضه ها وارد شده و به دام می افتد، این مورد بسیار خطرناک است و درمان آن باید جدی گرفته شود.

در حالت فتق های اورژانسی، باید آن بخش از روده که در فتق به دام افتاده استف برداشته و جراحی شود. برای درمان هرنیا اورژانسی، باید حتما به اورژانس و متخصص مراجعه کنید. بهتر است برای درمان فتق اورژانسی بیضه ها، از سایر روش های عمل جراحی استفاده شود.

درمان فتق اورژانسی به کمک روش دیگر:

علاوه بر روش جراحی برای درمان فتق های اورژانسی، از روش لاپاراسکوپی برای درمان آن نیز استفاده می کنند. در حالت کلی فتق با هرنیا را می توان به کمک دو روش جراحی باز و یا عمل های لاپاراسکوپی درمان کرد. در لاپاراسکوپی بر خلاف عمل های جراحی، از ایجاد حفره های کوچک بر روی شکم برای درمان فتق یا هرنیا استفاده می شود.

در لاپاراسکوپی به کمک ابزار و دوربین هایی، فتق را درمان می کنند. مزیت درمان به کمک لاپاراسکوپی بسیار بیشتر می باشد. برای مثال ایجاد عفونت، خونریزی زیاد و درد در این روش بسیار کمتر خواهد بود. معمولا روش لاپاراسکوپی برای درمان فتق اورژانسی است که به صورت مکرر تکرار می شود.

برای درمان فتق بیضه ها نمی توان از روش لاپاراسکوپی استفاده کرد. خصوصا آن بخش هایی را که روده وارد بیضه ها شده اند.

 مقایسه روش های درمان فتق:

دو روش جراحی باز (به کمک برش و تور) و روش لاپاراسکوپی (به کمک ایجاد حفره و دوربین) برای درمان هرنیا اورژانسی مورد استفاده قرار می گیرند. البته برای درمان هر هرنیا اورژانسی نمی توان هر دوی این روش ها را بکار گرفت بلکه در برخی از فتق ها تنها روش لاپاراسکوپی جواب می دهد و در برخی دیگر روش جراحی باز پاسخگوی درمان می باشد.

در مقایسه این روش ها؛ به این نتیجه رسیده اند که لاپاراسکوپی مزایای بیشتری نسبت به جراحی دارد و برای مثال دوره نقاهت کمتر است، عفونت و زخم کمتر است و همچنین درد در این روش کمتر خواهد بود.

اگر سوالی در زمینه فتق دارید می توانید در انتهای همین مقاله بخش نظرات آن را با دکتر نادر خواجه شاهزانیان متخصص جراحی عمومی مطرح کنید.

مطالب مرتبط

فتق ورزشی

فتق ورزشی چیست؟ بروز فتق ورزشی چه علل و علائمی

فهرست محتوا
یک پاسخ
  1. سلام من فتق کشاله ران هرنی دارم و اوایل خیلی کوچک بود الان ۳ روزه درد داره اما در ظاهر سیاه یا قرمز نیست وقتی می ایستم بیشتر قابل دیدنه و فشار میدم دوباره برمیگرده بیرون و زیر دلم هم درد دارم آیا خطری داره و ممکنه روده ام رو سیاه کنه؟ در ضمن دارای یبوستم و وقتی اسهال هم باشم باید از دست کمک بگیرم تا خارج شه و برای دفع گاز معده هم باید از دست کمک بگیرم.ممنون میشم راهنماییم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *