0 / 5. 0

۷ دقیقه
لاغری با حلقه معده دکتر شاهزانیان

چگونه حلقه گذاری معده باعث لاغری می شود؟!

آنچه می خوانید...

چاقی مسئله ایست که از دیرباز باعث نگرانی بوده است. از گذشته تا به امروز رژیم غذایی مناسب و انجام ورزش های مستمر روش هایی  بوده است که همیشه بر آن تاکیده شده است ولی همچنان افرادی هستند که می خواهند در کمتریم زمان و با روش هایی اصطلاحا ضرب العجلی به وزن و تناسب اندام برسند؛ اینجاست که نقش عمل های جراحی لاغری پر رنگ تر می شود. روش هایی همچون بای پس معده، اسلیو معده و روش هایی دیگر با پیشرفت علم پزشکی معرفی می شوند. یکی از روش های بسیار پرطرفدار امروزه جهت رسیدن به وزن ایده آل استفاده از حلقه معده یا اصطلاحا باندینگ معده است. در ادامه سعی داریم که شما را با این روش جراحی لاغری بیشار آشنا کنیم.

حلقه معده چیست؟!

حلقه معده یا بند معده، نواری سیلیکونی است که با استفاده از روش لاپاراسکوپی در بالای معده بسته می شود؛ به همین خاطر به این روش LABG نیز اطلاق می شود (Laparoscopic adjustable gastric banding). ورودی این نوار یا حلقه معده در زیر پوست شکم قرار گرفته تا از آن طریق بتوان محلول آب نمک (سالین) را وارد کرد و اندازه تنگی و گشادی نوار را تنظیم نمود؛ (برای اینکه بهتر این مسئله را درک کنید، دوناتی را در نظر بگیرید که با تغییر میزان موادی که داخل آن ریخته می شود می توان شعاع داخلی آن را کم و زیاد نمود!!!)

با استفاده از حلقه معده درواقع معده به دو قسمت کوچک و بزرگ تقسیم می شود که قسمت کوچکتر بالای نوار و قسمت بزرگتر در پایین نوار است. درنتیجه اندازه معده و نیز میزان غذایی که وارد معده می شود محدود می گردد و از طرفی دیگر سبب کند شدن عبور غذا نیز می شود؛ با این روش بعد از پر شدن محدوده کوچک معده در بالای حلقه، سیگنالی از طریف معده برای مغز ارسال شده و پیام سیری را منتقل می کند. این سیگنال دقیقا همان پیامی است که در زمان پر شدن کامل معده به مغز ارسال می شود. در نهایت فردی که از حلقه معده استفاده می کند با خوردن مقدار کمی غذا به سرعت احساس سیری می کند.

حلقه معده دکتر شاهزانیان

روش حلقه معده برای چه کسانی مفید است؟!

به طور کلی روش لاغری با حلقه معده برای افرادی که دارای BMI یا شاخص توده بنی 40 به بالا هستند مناسب است، به عنوان نمونه فردی را در نظر بگیرید که 155 سانتی متر قد و 95 کیلوگرم وزن دارد! البته در مواردی که افراد دارای عوارض چاقی و بیماری های مربوط به آن هستند مانند دیابت و یا فشار خون بالا، می توانند حتی اگر شاخص توده بدنی 35 به بالا هم داشته باشند این عمل جراحی را انجام دهند. برای افرادی که BMI آن ها 50 به بالا باشد ریسک عمل افزایش پیدا می کند و در نتیجه لازم است که در ابتدا پیش از استفاده از حلقه معده، وزنشان را تا حدی کاهش دهند که BMI حدود 40 داشته باشند.

حلقه معده صرفا برای افراد بالغ به کار گرفته می شود و برای افراد زیر 18 سال انجام این عمل جراحی توصیه نمی شود. عمل باندینگ معده در افرادی که سابقه بیماری های گوارشی همچون زخم معده دارند، کمی باید بیشتر بررسی شود. از طرفی دیگر افرادی که بیماری های زمینه ای همچون بیماری های قلبی، ریوی و تیروئید دارند، به دلیل افزایش ریسک عمل جراحی نمی توانند از حلقه معده استفاده کنند.

لازم است فردی که می خواهد عمل باندینگ معده داشته باشد، هیچ گونه حساسیت و آلرژی به اجسام خارجی نداشته و بدن او این اجسام را به راحتی بپذیرد زیرا قرار است بندی از جنس سلیکون در اطراف معده کار گذاشته شود! در آخر عدم اعتیاد به مصرف دخانیات و الکل نیز همانند سایر عمل های جراحی بدیهی به نظر می رسد.

جراحی باندینگ معده چگونه انجام می شود؟

این عمل طی بیهوشی کامل و معمولا در یک الی دو ساعت انجام می شود. در عمل حلقه معده از لاپاراسکوپی استفاده می شود و در ابتدا 3 تا 5 برش کوچک که هر کدام در حدود 2.5 سانتی متر طول دارد. دوربینی با استفاده از یک لوله از طریق یکی از برش ها وارد شده و روند پیشرفت جراحی در مانیتور نمایش داده می شود. با استفاده از برش های دیگر، سایر ابزارها وارد بدن شده و نیز نوار حلقه در قسمت فوقانی معده کار گذاشته می شود و سپس مایع سالین به اندازه کافی مورد تشخیص پزشک در نوار تزریق می شود و میزان تنگی و گشادی حلقه را مشخص می کند. در نهایت عمل جراحی با بخیه زدن برش ها به اتمام رسیده و بیمار به اتاق ریکاوری منتقل می شود.

مزایای حلقه گذاری معده

  • در این روش نیازی به برداشتن بخشی از معده و یا انحراف در دستگاه گوارش نیست.
  • در صورت داشتن سبک زندگی سالم و رعایت یک سری نکات، نتیجه پیاداری در از بین بردن چاقی دارد.
  • میزان محدود کردن و تنظیم حلقه معده وجود دارد.
  • این عمل جراحی نسبت به سایر عمل های لاغری مقرون به صرفه است.
  • حلقه معده یک روش محدود کننده است و در نتیجه سبب آسیب رساندن و یا سوء جذب موارد نخواهد شدو تنها با عث کم خوری و سیری زودرس می شود.

معایب باندینگ معده

این روش نیازمند تغییر سبک زنگی و رعایت یک سری اصول در سیستم غذایی فرد است؛ به عنوان مثال لازم است که فرد در هنگام خوردن غذا، از لقمه های کوچکتر استفاده کرده و مرحله جویدن غذا را به طور کامل انجام دهد. همچنین فردی که حلقه معده دارد نباید غذاهای بسیار خشک و سفت را مصرف کند.

از آنجا یک جسم خارجی وارد بدن شده است، ممکن است مدت ها بعد از عمل نیاز به تغییر آن ها وجود داشته باشد.

خطرات احتمالی حلقه گذاری معده

باندینگ معده نیز همانند سایر روش های جراحی، ممکن است عوارضی همچون واکنش غیر منتظرزه بدن به داروهای بیهوشی، خونریزی بیش از حد و یا لخته شدن خون رخ بدهد که این موارد فراتر بحث LAGB بوده و برای هر عمل جراحی این خطرات احتمای عنوان می شود. پس از این موراد عوارضی که ممکن است بعد از عمل حلقه معده بروز کند شامل موراد زیر است:

  • عفونت در اطراف محل حلقه معده، در اطراف برش ها و درنتیجه قرمزی و التهاب در پوست ایجاد می شود.
  • ممکن است در طول عمل و در حین کار گذاشتن حلقه معده، به معده و یا اعضای داخلی اطراف آن همانند کبد و طحال آسیب وارد شود.
  • ممکن است حلقه معده بعد از مدتی جابه جا شده و یا نشت کند و در این صورت باید آن را تعویض کرده و یا به طور کامل درآورد.

مراقبت های بعد از عمل حلقه گذاری معده

بلافاصله بعد از عمل کمی درد و احساس ناراحتی طبیعی است و همچون هر عمل جراحی دیگری تا مدتی نیاز به استراحت وجود دارد، معمولا تا حدود 6 تا 8 هفته پس از عمل می توان به روال عادی زندگی خود برگشت. کاهش وزن با روش LAGB یک روش تدریجی است؛ اوایل میزان کاهش وزن در فرد بیشتر بوده و به تدریج کمتر می شود. به طور متوسط در سال اول بعد از عمل تا حدود 40 درصد اضافه وزن فرد کم می شود و این میزان در سال دوم به حدود 10 تا 20 درصد کاهش میابد. لامز است که در این مدت فرد با پزشک خود در ارتباط باشد تا اگر تنظیمات بیشتری برای بند مورد نیاز بود انجام شود.

اگر پس از عمل باندینگ معده، احساس تنگی نفس، احساس درد در ناحیه شکم و یا قفسه سینه و یا حالت تهوع مستمر داشتید حتما باید با جراح خود درمیان بگذارید.

جمع بندی

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که از اضافه وزن زیاد خود رنج می برید و اصطلاحا بیش از اندازه چاق هستید، شاید لازم باشد با استفاده از روش های پزشکی و جراحی به سرعت به وزن ایده آل خود برسید. البته این بدان معنی نیست که دیگر نباید ورزش و یا سبک غذایی سالمی را در برنامه خود قرار دهید؛ بلکه در هر روش لاغری برای استمرار نتیجه باید این موراد را بیش از پیش رعایت نمود. عمل حلقه معده روشی است که اگر توسط پزشک متخصص جراحی عمومی انجام شود می تواند به طور موثری سبب لاغری شما شود.

دکتر نادر خواجه شاهزانیان متخصص جراحی عمومی

دکتر نادر خواجه شاهزانیان

دوره فلوشیپ کانسر سرجری از سال ۲۰۰۶ میلادی تا ۲۰۰۸ در بیمارستان P.O.W دانشگاه NSW سیدنی استرالیا گذرانده است. همچنین تکمیل دوره های مدیریت زخم در سال 1398 در دانشگاه علوم پزشکی تهران و جراحی لاپاراسکوپی پیشرفته، ترمیم فتق کشاله ران با روش لاپاراسکوپی و جراحی فتق از خدمات دکتر نادر خواجه شاهزانیان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *