5 / 5. 1

۵ دقیقه
جراحی لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

آنچه می خوانید...

هر فرد در طول زندگی خود ممکن است به دلایل مختلفی نیازمند جراحی باشد اما با شنیدن نام جراحی، همه به زخم های عمیق و بخیه های بسیار فکر می کنند. اما به کمک پیشرفت علوم پزشکی طی سال های اخیر روش های کم خطرتر و البته موثرتری برای جراحی در برخی بیماری ها مطرح شده است که لاپاراسکوپی یکی از این نمونه هاست. در ادامه به بررسی شیوه تشخیصی درمانی لاپاروسکوپی خواهیم پرداخت.

حتما بخوانید: ترمیم فتق کشاله ران به روش لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود؟

جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

لاپاراسکوپی (Laparoscopic) به شیوه ای از جراحی اطلاق می گردد که توسط وسیله ای باریک به نام لاپاراسکوپ انجام می شود. در این جراحی، لاپاراسکوپ که دوربین کوچکی به آن متصل است به کمک برشی کوچک وارد بدن فرد شده و تصاویری از اندام های داخلی فرد نشان می دهد. هم چنین پزشک جراح به کمک این دستگاه می تواند بخش هایی از بافت های داخلی بیمار را اصلاح و یا بخشی از اندام های داخلی را بردارد.

لاپاروسکوپی در دوره شیوه تشخیص بیماری و درمان از طریق جراحی کاربرد دارد و همین مسئله بهره گیری از این دستگاه در درمان انواع متفاوتی از بیماری ها را میسر ساخته است.

نحوه جراحی لاپاراسکوپی

هدف از جراحی لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی با هدف درمان بسیاری از بیماری ها به کار گرفته می شود ازجمله:

 • حذف برخی از اندام های داخلی همچون کیسه صفرا یا آپاندیس
 • ترمیم بخشی از بافت های داخلی همچون بافت های سیستم گوارشی
 • ترمین بافت های مربوط به سیستم ادراری
 • یکی از جراحی های تاثیرگذار در درمان چاقی
 • جراحی های مرتبط با کلیه
 • ترمیم یا حذف اندام های تولید مثل در بانوان
 • اصلاح فتق
  جراحی مرتبط با حذف تومورها ازجمله تومورهای سرطانی
 • کمک به تشخیص انواع بیماری ها در اندام های داخلی
 • یافتن دلایل خونریزی داخلی

بیشتر بدانید: مزایای لاپاراسکوپی فتق شکمی چیست؟

چه مواردی توسط جراحی لاپاروسکوپی قابل تشخیص است؟


همان گونه که گفته شد لاپاراسکوپی هم جنبه درمانی دارد و هم جنبه تشخیصی به این معنا که پزشک متخصص با بهره گیری از دستگاه لاپاراسکوپ می تواند برخی از انواع بیماری ها در اندام های داخلی بیمار را تشخیص دهد ازجمله:

 • وجود توده در داخل شکم
 • وجود تومور در بدن فرد
 • وجود بیماری های کبدی
 • تشخیص میزان پیشرفت سرطان
 • وجود مایعات در حفره شکم

جراحی لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود؟

مرحله اول در انجام این جراحی، بیهوشی بیمار است.
عموما در انجام جراحی لاپاراسکوپی از بیهوشی عمومی استفاده می شود، به این معنا که فرد زمان کمتری را درمقایسه با سایر جراحی ها در بیمارستان بستری خواهد شد. هم چنین به تشخیص پزشک متخصص و در برخی موارد جراحی لاپاراسکوپی می تواند در کلینیک انجام شده و نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست.

پس از بیهوشی بیمار، پزشک متخصص و تیم درمانی، شکاف هایی به طول 3 تا 5 سانتی متر در قسمت پایین شکم فرد ایجاد کرده و دستگاه لاپاراسکوپ به همراه دستگاهی برای نور به داخل شکم فرد وارد می شود و از این طریق پزشک قادر خواهد بود به تمامی اندام های داخلی فرد اشراف داشته باشد.

تعداد و اندازه شکاف ها در این نوع از جراحی، بسته به نوع بیماری و به تشخیص پزشک جراح، متغیر می باشد.

جراحی لاپاراسکوپی

مزایای جراحی لاپاراسکوپی

یکی از اصلی ترین مزایای این روش، بهره گیری از برش های کوچک در حین جراحی است.

به دلیل برش های کوچک، احتمال خونریزی و عفونت نیز در این روش کاهش یافته که یکی از مزایای تاثیرگذار جراحی لاپاروسکوپی می باشد.

همچنین در این روش پزشک جراح، دید جامعی نسبت به اندام های داخلی بیمار داشته و می توان انتظار داشت نتیجه مطلوب تری پس از جراحی حاصل آید.

از دیگر مزایای جراحی لاپاراسکوپی پیشرفته می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • تحمل درد کمتر توسط بیمار
 • کوتاه شدن دوره بستری بیمار
 • کوتاه شدن دوره نقاهت
 • کم شدن میزان داروهای بیهوشی
 • کم شدن میزان داروهای مصرفی لازم پس از جراحی

در خصوص جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا بیشتر بدانید

عوارض جراحی لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی یکی از کم خطر ترین جراحی ها می باشد اما باز هم ممکن است پس از جراحی فرد دچار عفونت در ناحیه جراحی شده، خونریزی، بیهوشی و یا سکته قلبی گردد.

هرچند که احتمال موارد فوق الذکر بسیار پایین است اما درصورت بروز هرگونه علائم غیر معمول همچون درد بیش از اندازه یا کبودی و تورم در ناحیه جراحی، سریعا با پزشک خود مشورت کنید تا عوارض احتمالی جراحی لاپاراسکوپی را به حداقل رسانید.

در برخی موارد ممکن است پزشک درحین جراحی لاپاروسکوپی به بافت ها و اندام های داخلی فرد آسیب وارد کند و این مسئله نیز به عنوان یکی دیگر از عوارض جراحی لاپاراسکوپی مطرح است.

به طور کلی به منظور اطمینان از نتیجه مطلوب پس از جراحی و کاهش حداکثری عوارض، لازم است پیش از انجام جراحی لاپاراسکوپی پیشرفته، بهترین پزشک متخصص در این حوزه را برگزینید.

آیا تفاوت جراحی باز با لاپاراسکوپی را می دانید؟

علائم خطرناک پس از جراحی

بهتر است فرد بیمار در روزهای پس از جراحی لاپاراسکوپی پیشرفته، به وضعیت جسمانی خود توجه ویژه داشته و درصورت وجود علائم غیرمعمول همچون تب و لرز، تورم در ناحیه خونریزی، درد بیش از اندازه، استفراغ، مشکلات ادراری و یا تنگی نفس، سریعا به پزشک متخصص مراجعه نماید.

نکات پایانی

جراحی لاپاراسکوپی نوعی از جراحی های تیمی می باشد و تخصص و مهارت تمامی مادر درمانی در موفقیت آمیز بودن نتیجه نهایی تاثیر چشمگیری دارد.

همچنین این جراحی ها عموما در زمره جراحی های پیچیده و چندسیستمی بوده، لذا تخصص و تجربه عملی پزشک جراح و کادر درمانی بسیار مهم است.

به همین دلیل هم است که فرد در گزینش بهترین پزشک متخصص و تیم درمانی بیشترین دقت را مبذول دارند.

دکتر نادر خواجه شاهزانیان متخصص جراحی عمومی

دکتر نادر خواجه شاهزانیان

دوره فلوشیپ کانسر سرجری از سال ۲۰۰۶ میلادی تا ۲۰۰۸ در بیمارستان P.O.W دانشگاه NSW سیدنی استرالیا گذرانده است. همچنین تکمیل دوره های مدیریت زخم در سال 1398 در دانشگاه علوم پزشکی تهران و جراحی لاپاراسکوپی پیشرفته، ترمیم فتق کشاله ران با روش لاپاراسکوپی و جراحی فتق از خدمات دکتر نادر خواجه شاهزانیان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.