مراقبت های بعد از جراحی فتق

مراقبت های بعد از جراحی فتق

مراقبت های بعد از جراحی فتق امری مهم است که افراد باید آن را رعایت کنند. هر چند جراحی فتق عملی است که عوارض جانبی کمی دارد ولی باید برای جلوگیری از عوارض ناشی از جراحی مراقبت هایی را انجام داد. معمولا بعد از جراحی حدود 12 ساعت فرد بی هوش در اتاق ریکاوری باقی می ماند، سپس بعد از به هوش آمدن و امکان راه رفتن برای فرد، اجازه ترخیص داده می شود.حدود دو هفته بعد از عمل جراحی نیاز است تا فرد به جراح خود مراجعه نموده تا وضعیت او را بررسی کند و معاینات لازم را انجام دهد. بنابراین اگر فتق اینگوینال دارید یا دچار فتق شکمی شده اید، طبق نظر پزشک باید جراحی باز فتق یا لاپاراسکوپی فتق انجام دهید، پس از جراحی باید مراقبت های لازم بعد از جراحی فتق را انجام دهید.

عمل فتق یا جراحی هرنیا (Hernia)

به طور کلی به بیرون زدگی یا خروج بافت ها ناشی از ضعف عضلات درونی بدن، فتق یا هرنیا (Hernia) گفته می شود. فتق انواع مختلفی دارد که فتق کشاله ران یا فتق اینگوینال (inguinal hernia) شایع ترین نوع آن است. علاوه بر فتق مغبنی یا اینگوینال، فتق برشی (Incisional hernia)، فتق رانی یا فمورال (Femoral hernia)، فتق حجاب حاجز یا فتق هیتال (Hiatus hernia)، فتق ناف (Umbilical hernia)، فتق دیافراگم (Diaphragmatic hernia) و … از دیگر انواع فتق ها است.

دلایل ایجاد فتق عمدتا به صورت مادرزادی یا عوامل اکتسابی نظیر سن بالا، ضعف عضلات بر اثر بیماری و فعالیت هایی مانند بلند کردن اجسام سنگین که اندام ها را تحت فشار قرار می دهد، به وجود می آید. از مهمترین علائم انواع فتق ها می توان به تورم و درد شدید نواحی درگیر اشاره کرد. عمل جراحی فتق به دو صورت جراحی باز و لاپاراسکوپی انجام می شود که هر کدام مزایا و معایب خود را دارد و با توجه به نظر پزشک تعیین می گردد. بعد از جراحی حدود دو روز ممکن است فرد دردهای شدیدی را تجربه کند. البته بعد از لاپاراسکوپی به دلیل عدم بخیه و جراحت زیاد، فرد می تواند سریعتر به زندگی روزمره خود بازگردد. فعالیت هایی مانند حمام کردن، رانندگی، بالا و پایین رفتن از پله ها و فعالیت های جنسی و ورزشی برای فرد امکان پذیراست.

مراقبت های بعد از عمل جراحی فتق

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی فتق

مراقبت بعد از عمل فتق به منظور کاهش عوارض جانبی جراحی، کوتاه شدن دوره نقاهت و تسریع در بهبودی از اهمیت بسیاری برخوردار است. همان طور که اشاره شد،دوره نقاهت ومراقبت های بعد از عمل جراحی باز فتق به نسبت لاپاراسکوپی فتق به دلیل وسعت جراحت طولانی تر خواهد شد. در حالی که دوره بهبودی در جراحی لاپاراسکوپی فتق بسیار کوتاه تر خواهد بود. به طور کلی مراقبت های بعد از عمل جراحی فتق شامل رسیدگی به جراحت، نوع تغذیه، انجام فعالیت های روزمره، ورزش، رانندگی، استحمام و نزدیکی بعد از عمل فتق می شود.

تغذیه بعد از عمل جراحی فتق

یکی از دغدغه هایی که اغلب افراد بعد جراحی دارند، این است که بعد از عمل فتق چه غذایی بخوریم؟ بعد از عمل جراحی تا چند ساعت فرد نباید چیزی میل کند تا دستگاه گوارش آمادگی پذیرش مواد غذایی را پیدا کند. سپس بیمار می تواند با مصرف مایعات تغذیه خود را آغاز کرده و حتما باید از غذاهای پرفیبر و سبزیجات و میوه ها زیاد استفاده کند.

مصرف غذا بعد از عمل فتق چه در جراحی باز و چه در لاپاراسکوپی اهمیت بالایی دارد، زیرا مصرف های غذاهای نامناسب مانند موادغذایی خشک و نفاخ می کند خطر ابتلا به یبوست را افزایش دهد. به همین علت مصرف مایعات مخصوصا آب را هم فراموش نشود، زیرا این مواد غذایی باعث جلوگیری از یبوست می شود. بهتر است بدانید که یبوست می تواند عوارض ناشی از عمل جراحی را افزایش دهد. علاوه بر نوشیدن مایعات فراوان، مصرف غذاهای فیبردار، سبزیجات و خوراکی های ملین مانند انجیر خشک نیز باعث کار افتادن بهتر شکم می گردد.

مراقبت از پانسمان و استحمام بعد از عمل فتق

با توجه به تشخیص جراح متخصص، اگر پانسمان ترشحی نداشته باشد، می توان پانسمان را باز کرد و استحمام کرد. توجه داشته باشید که یک هفته بعد از عمل هرگز به زخم فشار وارد نشود، زیرا ممکن است باعث خونریزی و باز شدن بخیه ها شود. بنابراین در هنگام استحمام از کشیدن لیف بر روی زخم و جای بخیه اجتناب کنید. معمولا 7 تا 10 روز بعد از عمل، جراح بخیه ها را کشیده و وضعیت بیمار را بررسی می کند. در صورت نیاز برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز خواهد شد.

راه رفتن و انجام فعالیت های روزمره بعد از عمل فتق

شاید برای شما هم سوال پیش آمده است که بعد از عمل فتق چند روز باید استراحت کرد. معمولا بیمار در هفته اول پس جراحی کارهای روزمره خود مانند راه رفتن، نشستن، بلند شدن، غذا پختن و کارهای سبک روزانه را می تواند انجام دهد. راه رفتن و فعالیت بعد از عمل برای بهبود وضعیت فرد بسیار مناسب است. اما بیما باید از کارهایی که نیاز به زور زدن دارند، اجتناب کرده و فشاری به خود وارد نکند. در کل حدودا دو هفته نیاز به استراحت است که بعد از آن فرد می تواند به سر کار خود بازگردد.

ورزش بعد از جراحی فتق

همان طور که در بالا اشاره شد، انجام فعالیت های روزمره و پیاده روی های سبک و کوتاه پس از یک هفته جراحی با مشورت پزشک بلامانع است. در خصوص ورزش بعد از عمل فتق نیز توصیه می شود تا یک ماه از هرگونه ورزش سنگین که فشار بر بدن وارد می شود اجتناب کنید. انجام ورزش های شکمی، شنا، دوچرخه سواری و دویدن بعد از عمل فتق نیز ممنوع است.

ورزش بعد از جراحی فتق

رانندگی بعد عمل فتق

شما برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که آیا بعد از عمل فتق می توان رانندگی کرد؟ رانندگی تا دو روز بعد از عمل فتق برای بیمار ممنوع است. امکان رانندگی حدود 3 تا 4 روز بعد از عمل جراحی فتق با توجه به شرایط بدنی فرد و مشورت با پزشک برای کوتاه مدت امکان پذیر خواهد بود. توصیه می شود تا یک ماه از رانندگی های طولانی مدت اجتناب کنید، زیرا فشار وارد شده به ناحیه تحت درمان، بهبودی بافت های بدن را به تاخیر می اندازد.

رابطه جنسی بعد از عمل فتق

ابطه جنسی بعد از عمل فتق

در خصوص نزدیکی بعد از عمل فتق توصیه می شود که بیمار تا یک هفته بعد از عمل از برقراری رابطه جنسی اجتناب کند. در صورتی که بعد از یک هفته رابطه جنسی را آغاز کردید و درد شدیدی در ناحیه جراحی شده و بیضه ها احساس کردید، حتما رابطه را متوقف و در صورت شدت درد به پزشک متخصص مراجعه نمایید. به طور کلی برقراری رابطه جنسی بعد از جراحی فتق باتوجه به نوع جراحی (باز یا لاپاراسکوپی) متفاوت است و باید با توجه به شرایط بدنی و اجازه پزشک انجام شود.

عوارض بعد از عمل جراحی فتق

به طورکلی در هر جراحی به دلیل تحریک بافت های بدن و یا استفاده از داروهای بیهوشی، عوارض جانبی کوتاه مدتی مشاهده می شود. معمولا دردهای شکمی از عوارض رایج در جراحی فتق است که پس از چند روز بهبود می یابد. همچنین تورم و سفتی بدون التهاب، زخم و تب تا شش هفته طبیعی است. اما اگر درد شدیدی در ناحیه مورد جراحی و یا بیضه ها دارید، دچار تب بالای 38.5 شدید، لرز، قرمزی همراه با گرما و ترشح چرکی از ناحیه زخم، تهوع و استفراغ و آلرژی نسبت به مواد غذایی و عدم تحمل آن شدید، حتما به جراح خود مراجعه نمایید. ممکن است در صورت بی توجهی به این نشانه ها، عوارض خطرناکی برای بیمار به وجود آید.

در صورتی که عمل جراحی باز و لاپاراسکوپی فتق شکمی انجام داده اید و در خصوص مراقبت های بعد از عمل جراحی فتق و نکات آن سوالی دارید می توانید در انتهای همین مقاله بخش نظرات آن را با دکتر نادر خواجه شاهزانیان متخصص جراحی عمومی مطرح کنید و پاسخ خود را دریافت نمایید.

مطالب مرتبط

فتق ورزشی

فتق ورزشی چیست؟ بروز فتق ورزشی چه علل و علائمی

فهرست محتوا
50 پاسخ
 1. باسلام و احترام
  16 روز از عمل جراحی لاپاروسکوپی فتق هرنی اینگیونال دوطرفه میگذره
  قبل از جراحی درد بیضه چپ و ناحیه چپ شکمی داشتم
  بعد از 16 روز هنوز درد دوطرفه شکم و بیضه چپ رو دارم
  میشه راهنمایی کنید
  این درد نباید تا الان مرتفع میشد

  1. سلام. باید بدونیم عمل فتق به چه روشی انجام شده. از پزشک خود سوال کنید. معمولا علت درد بعد از عمل میتونه به دلیل تجمع مایع، گیر افتادن عصب زیر نخ بخیه است.

   1. سلام وقت بخیر
    من الان ۱۰ روز هست که فتق بالای ناف عمل کروم به صورت باز و مش ۱۵ ×۱۵ انداختم
    درن هم گذاشتن و فقط دو سه روز اول داخل درن خونابه و ترشح میومد بعد از کنار درن میومد.و گاز و باند ها کاملا خیس میشد.
    الان دو روزه خیلی خیلی کم گازها خیس میشه اما توی شلنگ درن پر شده

    به نظر شما این حجم ترشح بعد از ۱۰ روز طبیعیه؟؟؟؟؟
    نباید تا الان خشک میشد؟؟؟

    دکتر هم بخیه ها رو دیده خدا رو شکر عفونت نداشته

   2. سلام.دیروز عمل فتخ اینگوینال قسمت کشاله راست و واریکوسل چپ انجام دادم.دکتر گفت تا ۲روز استراحت مطلق بکن…حالا دکتر جراح دسترس نیست ایا میتونم تا دستشویی برم یا که خیر.

  2. سلام بیمار من دوروز عمل فتق کرده از درد شدید گریه میکنه و مسکن دادیم بهش شیاف دیکلوفناک هم گذاشته دردش بهت نمیشه خواهش میکنم یه چیزی برای بهبود دردش لطف کنید

 2. پدر من عمل داشته 5روز پیش ولی الان که پانسمان رو باز کردیم دیدم کمی ترشح داره هیچ علائمی مداره فقط ترشح و از همون موقع دردش هم هست ولی میتونه راه بره کلا خیلی راه رفت امروز
  الان ترشح داره خیلی خطرناکه؟

 3. با سلام من مدت ده روز است عمل فتق دوطرفه انجام دادم کنارهای کشاله رانم سوزش داره طبیعی هس ضمن اینکه واریکوسل خفیف دارم که بیضه سمت راستم جدیدا درد مکنه نمیدونم مال عمله یا نه خطرناکه. دکترم گفتند تا سه هفته نباید سوار موتور بشم باید استراحت کنم چون کارم با موتوره آیا بعدش اشگالی نداره دوباره بیماریم برنمیگرده ممنون از راهنمایتون

 4. سلام ۹ روز عمل فتق و واریکوسل سمت راست انجام دادم .چند روز گذشته ناحیه عمل متورم شده .که اورژانس بیمارستان گفتن که خون جمع شده و باید چیزی زیر باسنم بزارم بخوابم تا مایع جذب بشه .خواستم بدونم این مورد طبیعی هست . خطرناک نیست ؟

  1. سلام
   من عمل باز هرنی دو طرفه انجام دادم و دو ماه می گذره الان دچار خارش بدن شده ام آیا این از عوارض عمله یا نه
   ممنون میشم جواب بدید

 5. سلام عمل فتخ اینگواینال راست انجام داد عمل باز ی هفته از عملم میگذره ولی حس میکنم هنوز بیضه هام درد میکنه و فتقم مرتفع نشده

 6. سلام وقتتون بخیر
  جناب اقای دکتر
  عمل فتق دوطرف به روش لاپاراسکوپی انجام دادم
  دکتر فرمودند بعد از عمل موقع راه رفتن از فتق بند استفاده کنم
  الان بعد یه هفته از انجام عمل وقتی فتق بند را استفاده میکنم دچار سوزش و درد شدیدی در ناحیه فتق سمت چپ میشوم ایا استفاده از فتق بند را ادامه بدهم؟

 7. سلام و عرض ادب
  من فتق دارم ولی درده خاصی ندارم فقط زمانی خیلی سرپا هستم و زیاد راه میرم یه مقدار کمی درد میگیره
  کدوم روش جراحی برای من مناسب هست و ورزش سنگین تا چند وقت بعد از عمل نباید انجام داد
  ممنون از شما

 8. سلام من مشکل فتق بیضه دارم ینی یه مقدار از رودم اومده و بالای بیضه هام قرار داره سالیان سال با این مشکل کنار اومدم چون درد نداشت و اذیت نمیکرد الان یه مدتیه حس میکنم حساس تر شده و میخام برم سونو گرافی ببینم چقد بازه… عجیبه همه دکترا میگن عملش سادس ولی دوستانی ک عمل کردن میگن دردناکه خیلی مثل اینکه… ایا مش بزارم کمتر درد داره یا بخیه بزنم فقط؟ حقیقتا حس خوبی ب وجود مش توی بدنم ندارم بدن چجوری به وجود به توری داخلش عادت میکنه یعنی… ایا لاپاروسکپی همیشه باید مش قرار بدن؟
  نمیشه با لاپاروسکپی قسمت باز شده رو بخیه بزنن
  من الان اونقدی درد ندارم ک اذیت بشم و اگرم درد بگیرم هنوز ک عمل نکردم منظورم …با استراحت خوب میشم
  ولی نمیتونم ورزش حرفه ای بکنم
  ایا با عمل میشه ورزش حرفه ای کرد؟
  یا همش باید مسکن بخورم تا چند ماه

  1. سلام،همسر من دقیقا شرایط شمارو داشت بخاطر مشغله زیاد و بی توجهی اقدامی برای درمانش نکرد و الان باید عمل باز بکنه و از انجام کلیه اموری که انجام میداد معاف شده،لطفا جدی بگیرید و هرچه زودتر برای درمان اقدام کنید

 9. سلام
  وقت بخیر
  من تقریبا ۵ ماه هست که عمل فتق باز کردم و بعضی وقتها هم میدوم چون ورزشکارم ، میخاستم سوال کنم میتونم فوتبال بازی کنم ؟

 10. سلام من چهار روز عمل کشاله ران به روش باز کردم و الانم حال عمومیم خوب است فقط ناحیه زیر شکم از جمله(بیضه ها و آلت و پاها)بشدت ورم کرده که باعث نگرانیم گردیده به دکتر معالجع دسترسی رسی ندارم . خواستم ببینم این حالت بعداز عمل جراحی طبیعیه یا من مشکلی دارم که به دکتر
  مراجعه کنم؟؟؟
  متشکرم از راهنماییتون

 11. سلام آقای دکتر من عمل فتق کشاله ران انجام دادم و شغلم مکانیکی هست کی میتونم برگردم سر شغلم و آیا میتونم زور بزنم و طرف راست بود. ممنون

 12. سلام و خسته نباشی اقای دکتر من حدود یک هفته میشه فخت دوطرف داشتم رفتم عمل کردم الان یک هفته میشه جای زخمش درد نمیکنه اما وقتی راه میرم بعضه راستم درد میکنه میخوام‌بدونم‌چیکار کننم خیلی نگرانم

 13. سلام
  من‌درد‌دربیضیه‌وکشاله‌راست‌داشتم.
  تشخیص‌دکتر‌باد‌فتق‌کشاله‌راست‌بود.‌و‌من‌هم‌عمل‌کردم.
  حدودا‌یک‌ماه‌پیش‌عمل‌کردم.‌ولی‌باز‌این‌درد‌را‌دارم.
  درد‌در‌بیضیه‌راست‌وکشاله‌نزدیک‌شرمگاه

 14. سلام آقای دکتر
  40 روز از عمل فتق و دیاستاز رکتوز عضله شکمی من در بیمارستان میلاد گذشته
  اوایل خیلی درد داشتم رفته رفته کم شد
  الان چند روزه در ناحیه پهلو احساس درد مکنم از داخل
  عمل من باز بوده از زیر ناف تا قفسه سینه بخیه خورده
  الان چکار کنم ؟ چرا درد دارم

  1. معمولا بعد از عمل فتق باید سه ماه از ورزش های سنگین خودداری کنید. با این حال برای آگاهی از شروع دقیق ورزش با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

 15. سلام من شش روز هست عمل فتق سمت چپ کردم از دو روز هست جایی بخیه ها ورم داره ولی قرمز نیست تب ولرز هم ندارم

  1. برای بررسی و معاینه دقیق تر به مطب مراجعه کنید و یا با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

 16. سلام
  من تقریبا یه ماه پیش عمل فتق دو ناحیه و وایرکوسل دوقسمت را داشتم و الان میتوانم راحت راه برم
  از کی میتوانم به ورزش بدنسازی بپردازم و یا دیگه ورزش های و فعالیت سنگینی داشته باشم ؟

  1. معمولا بین سه تا شش ماه باید از ورزش سنگین اجتناب کنید. با این حال در خصوص تاریخ دقیق شروع ورزش بدنسازی با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

 17. با سلام واحترام بنده 4ماه پیش عمل فتق باز انجام دادم که در ناحیه کشاله سمت راست بود بنده 4 بار بعد عمل جراحی به پزشک خود مراجعه کردم وهربار هم گفتم بیضیه سمت راستم درد میکنه و این اواخر هم بیشتر شد و هیچگونه بعد عمل جراحی حرکت ورزشی رانندگی انجام ندادم و طول درمانه جدیه خودم که 1 ماه اول بود خیلی با دقت انجام دادم یعنی بیشتر استراحت کردم بعضی مواقع پیاده روی سبک . درضمن از بی حسی برای جراحی بنده انجام دادن الان هم کمر هم بیضه سمت راستم بد اذیتم میکنه یکم راه میرم ورم میکنه.

  1. لطفا برای بررسی و معاینه دقیق تر به مطب یا پزشک معالج خود مراجعه نمایید.

   1. سلام
    وقتتون بخیر
    من چند روزی هست عمل فتق انجام دادم
    میتونم قرص های درمانی ریزش مو (زینک پلاس و ب کمپلکس) رو بخورم
    تشکر

 18. با عرض سلام و خسته نباشید.من شش ماه پیش عمل جراحی فتق سمت راست داشتم و از اون زمان هیچ‌کار سنگینی انجام ندادم ولی چون رشته تحصیلی من آتشنشانی هستش و تا سه چهار ماه دیگه آزمون استخدامی دارم باید از الان شروع به تمرین کنم.تمرینات و تست هم شامل دو و شناشکم و پرش و بارفیکس هستش میتونم حالا بعداز شش ماه شروع کنم به تمرین.؟ عملم هم با مش به روش لیختن اشتاین بوده. باتشکر.

 19. سلام
  وقتتون بخیر
  من چند روزی هست عمل فتق انجام دادم
  میتونم قرص های درمانی ریزش مو (زینک پلاس و ب کمپلکس) رو بخورم
  تشکر

 20. عرض سلام و احترام جناب آقای دکتر
  خانم بنده حدود یکسال پیش عمل فتق انجام دادن بصورت جراحی باز (بدون لاپاروسکوپی)
  با وجود این مدت زیاد
  اولا روند بهبودی بسیار کند بوده است
  در ثانی، هنوز در مواردی که فشار به موضع وارد شود دردمندی دارد
  و سوم اینکه در موضع به اندازه یک بادام برآمدگی وجود دارد که در مواقع سرفه مداوم بزرگتر هم میشود
  آیا این روند طبیعی است ؟
  و آیا میشه با عمل مجدد اگر احیانا نواقصی هست برطرف بشه؟
  سپاسگزارم

 21. سلام وخسته نباشید خدمت شما،
  چرا بعد از دوهفته از عمل فتق باید به دکتر معالج مراجعه کرد؟
  ممنون.

 22. سلام وقت بخیر عرض ادب و احترام
  آقای دکتر حدود 5 سال قبل عمل هرنی دوطرفه انجام دادم اما اکنون چند روزی است که در ناحیه مورد نظر گاهی احساس سوزش ودرد دارم. سونوگرافی انجام دادم گفتن طبیعی است. با دکتر ارولوژی ارتباط گرفتم گفت سونو خیلی قابل اعتماد نیست بهتره یه جراح با تجربه در اینمورد مشورت رده و معاینه شود. با تشکر 🙏

 23. سلام.من یک هفته هست عمل دوسمت فتق و واریکوسل انجام دادم متاسفانه درد شدیدی در قسمت عصبی کشاله راست و همچنین رشته های عصبی قسمت ران پا دارم…آقای دکتر بنظر شما علت چیه

 24. عرض سلام و احترام جناب آقای دکتر
  من حدود یکسال پیش عمل فتق انجام دادم بصورت جراحی باز (بدون لاپاروسکوپی) سمت چپ ناف دو هفته بعد از عمل به دکترم مراجعه کردم روند بهبودی را عالی گفتن
  ولی فعلا سمت راست ناف انداز یه بادام متوسط برآمدگی وجود دارد
  و در قسمت ناف پرشِ پدید شده و بعضی وقت ها تندتر هم می‌شود و در مواردی که فشار وارد شود درد خفیفی پیش میاد
  آیا این حالت ها طبیعی است یا خیر؟
  سپاسگزارم

 25. سلام خسته نباشید ۱۰ روزه عمل فتق باز کشاله ران راست انجام دادم ولی هنوز در ناحیه بیضه راست درد دارم . در محل بخیه ها خونابه جمع شده بود که دکتر سوراخ کرد و خارج شد ولی بعد از یک روز دوباره مقدار کمی جمع شده چیکار کنم

  1. سلام. در مورد عوارض بعد از جراحی باید با جراح خود صحبت کنید. زیرا ایشان بهتر در جریان وضعیت شما هستند

 26. درود
  من دوهفته بعد از عمل فتق به پزشک مراجعه نکردم چه عوارضی میتونه داشته باشه
  از زحمات شما سپاسگزارم

 27. با سلام
  من سه روزه که عمل فتخ شکمی انجام دادم .دوبار تا الان لرز کردم .ولی تب ندارم میشه راهنماییم کنید .بیهوشی عمل شدم

 28. سلام خسته نباشید من دو روزه که عمل شدن فتق هرنیا داشتم
  عمل من با بی حسی انجام شد
  دو سه ساعت اول جراحی دردم کم بود
  بعدش انقدر درد داشتم که تحملم داشتم تموم میشد برام سرم و امپول زدن باز فایده نداشت خلاصه میخواستم برم دستشویی از تخت که پاشدم سوزش گرفتم و لرزه و تب و عرق …. داشتم میمردم خلاصه تونستم پاشم بار چهارم…
  رفتم دستشویی ولی ادرارم نیومد چند بار رفتم تا اومد بعد ادرار دردم خیلی کم شد دیگه اروم شدم و الان سه روز از عملم میگذره منتظرم امروزم بگذره تا سرمو بشورم و پانسمان رو باز کنم به امید خدا که همه خوب بشن

 29. سلام آقای دکتر
  من الان ۶ روزه که عمل باز فتق زیر ناف سمت چپ انجام دادم والان ناحیه زیر نافم کمی ورم کرده با بیضه سمت چپم هم ورم کرده وهم سفت شده آیا این طبیعیه بامرور بهتر میشه

 30. با سلام
  حدود یک سال و نیم پیش عمل هرنیا انجام دادم،آیا الان مانعی برای ورزش شنا و ایروبیک وجود دارد ؟
  با تشکر

 31. سلام دوستان من دیروز عمل فتق و واریکسل انجام دادم طرف چپ درد هست مخصوصا وقتی صبحها بلند میشی بخیه ها خشک هستن جون آدم در میاد تا یکم راه بری و دردش کمتر بشه واسه دسشویی رفتنم مشکلی نیست میتونید.برید مخصوصا راه رفتن خیلی مفید حتما راه برید داخل خونه استراحت مطلق درست نیست تا ی ماه هم رانندگی باید.انجام نشه طولانی مدت بعد سه روز هم اگه جای بخیه ها خونریزی یا مشکلی نداشت میتونید برید حمام ولی جای بخیه ها رو اصلا فشار ندید و لیفه هم نکشید فقط آب ولرم به مدت ده روز پشت سر هم پانسمان عوض بشه تا دو روز هم فقط مایعات مصرف شه

 32. سلام دکتر مدت ۱۸ روز عمل فتق دوطرفه کشاله ران را بصورت باز با گذاشتن مش انجام دادم روزها مشکلی ندارم ولی شبها درد دارم میخواستم بدونم این درد تا کی میتونه ادامه داشته باشه در ضمن ۴ روزه بخیه هارو کشیدم

 33. سلام
  وقتتون بخیر
  آقا دکتر من سه روز است عمل جراحی فتق کشاله پا بصورت بازوبا طزریق آمپول بی حس از قسمت پشت کمر انجام دادم امروز نسبت به دوروز قبل درد بیشتری در محل جراحی دارم و هنگام سرپا وراه رفتن پشت ران یا همان لگن پای راست من که طرف عمل جراحی است درد شدیدی دارد ولی هنگام دراز کشیدن وخواب احساس درد در قسمت عمل جراحی ندارم وفقط هما قسمت پشت ولگن کمی درد دارم .با عرض احترام وتشکر وسپاس فراوان .

  1. سلام
   در مورد عوارض بعد از جراحی لازم است حتما با جراح خود مشورت کنید. زیرا ایشان درباره وضعیت شما و روند جراحی اطلاعات دقیق تری دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *