فتق ناف بعد از زایمان

فتق ناف بعد از زایمان

فتق ناف بعد از زایمان سزارین به چه علت رخ می‌دهد؟ برای درمان بیرون زدگی ناف بعد از زایمان به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟ درد دور ناف بعد از سزارین چقدر خطرناک است؟ شایع‌ترین علائم فتق بعد از سزارین چیست؟

فتق ناف بعد از سزارین از جمله عوارض نادر و احتمالی در زایمان سزارین است که شامل بیرون زدگی دیواره شکم از محل برش سزارین بوده و احتمال بروز آن در زنانی که برش جراحی سزارین در آن‌ها به صورت عمودی انجام شده، بیشتر است. فتق ناف بعد از سزارین، در بیشتر موارد به طور خودبه‌خود و بدون نیاز به استفاده از روش‌های درمانی خاصی، برطرف شده و نگرانی چندانی برای فرد ایجاد نخواهد کرد. اما فتق بعد از سزارین در مواردی نیز ممکن است شدید شده و روده‌های فرد را درگیر کند که در این حالت، به درمان فوری و مراجعه به پزشک نیاز داشته و ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد.

درمان فتق ناف بعد سزارین

نشانه‌ها و علائم فتق بعد از سزارین

فتق ناف بعد از سزارین، علائم و نشانه‌هایی دارد که در ادامه گفته شده و شما می‌توانید با توجه به آن‌ها، در زمان مناسب به بروز این عارضه در بدن خود پی ببرید؛ این علائم عبارتند از:

  • برآمدگی در ناحیه شکم

بروز برآمدگی در ناحیه شکم بعد از زایمان، یکی از علائم شایع فتق بعد از سزارین است که در جایی نزدیک زخم جراحی بروز پیدا می‌کند. همچنین ممکن است فرد تنها برآمدگی پوستی در اطراف محل جراحی شده داشته باشد.

  • احساس درد و ناراحتی

فتق ایجاد شده بعد از سزارین ممکن است با ایجاد درد و ناراحتی برای فرد همراه بوده و انجام فعالیت‌های روزمره و همیشگی را برای او کمی دشوار سازد. این حالت که بیشتر هنگام بروز برآمدگی در شکم ممکن است رخ دهد، به زمانی مربوط می‌شود جای زخم‌های ناشی از عمل سزارین بهبود یافته و یا بهبودی آن‌ها به زمان بیشتر از حالت عادی و نرمال، نیاز خواهند داشت.

  • یبوست و حالت تهوع

فتق بعد از سزارین ممکن است با علائم و عوارض دیگری شامل تهوع، استفراغ و همچنین یبوست همراه باشد. بروز یبوست نیز به این دلیل است که در اثر فتق ایجاد شده، روده از محل اصلی خود خارج شده و سبب بروز مشکلاتی در اجابت مزاج خواهد شد.

چه افرادی بیشتر در معرض فتق ناف بعد از زایمان هستند؟

فتق ناف بعد از زایمان که شامل بیرون زدگی دیواره شکم از محل برش سزارین است، در افرادی با ویژگی‌ها و شرایط گفته شده در زیر، احتمال بروز بیشتری خواهد داشت:

  • افراد دیابتی
  • کسانی که بافت ناحیه شکم در بدن آن‌ها از مقاومت کمتری و پایین‌تری برخوردار است.
  • افرادی که در طول عمل سزارین انجام شده، برش بزرگ‌تری در شکم آن‌ها ایجاد شده است.
  • افراد چاق و  دارای اضافه وزن که به دلیل اضافه وزن، فشار بیشتری به شکم آن‌ها وارد خواهد شد.

درمان فتق بعد از سزارین

یکی از روش‌های موفق و معمول برای درمان فتق ناف بعد از سزارین، استفاده از روش‌های جراحی است که البته در شرایط حاد و در صورت بروز علائمی شامل موارد زیر، انجام خواهد شد:

بزرگ بودن فتق و برآمدگی ایجاد شده بعد از زایمان به گونه‌ای با چشم به راحتی قابل دیدن است.

فتق ناف بعد از زایمان که سبب بروز درد و ناراحتی در فرد شده و انجام فعالیت‌ها و امور روزانه او را با مشکل مواجه کرده است.

درگیر شدن بخشی از روده در فتق ناف ایجاد شده بعد از زایمان که این حالت، سبب می‌شود جریان خون کمتر و کندتری به این بخش از روده وارد شده و موجب خواهد شد فرد درد شدیدی را در ناحیه فتق تجربه کند. این حالت، یک موقعیت اورژانسی است که باید سریعا درمان شده و البته احتمال بروز آن بسیار کم و نادر است.

در صورت بروز چنین علائمی و هنگامی که متخصص جراح عمومی در قزوین لزوم انجام جراحی برای درمان فتق ناف بعد از زایمان سزارین را تشخیص دهد، آزمایشات و دیگر معاینات برای انجام عمل ترمیمی فتق برای بیمار انجام خواهد شد. انجام عمل جراحی نیز به دو روش انجام خواهد شد که در روش اول، ناحیه مورد نظر توسط پزشک کاملا برش زده شده و باز می‌شود. اما روش دوم، انجام جراحی به روش لاپاراسکوپی است که یک روش کم تهاجمی با حداقل عوارض جانبی بوده و در آن، تنها یک و یا چند برش کوچک در محل مورد نظر انجام خواهد شد.

هر دو روش عمل جراحی فتق گفته شده با هدف ترمیم فتق ناف ایجاد شده بعد از زایمان انجام شده و کمک خواهد کرد تا عضو بیرون زده به جای قرارگیری اصلی خود بازگردد. همچنین ممکن است پزشک از مش جراحی برای تقویت ناحیه ضعیف شده بدن که دچار بیرون زدگی شده، استفاده کند. مش جراحی شامل یک پوشش توری شکل و مشبک است که از جنس فلز و یا پلیمر بوده و با تقویت بافت بیرون زده و یا استخوان تضعیف شده از عود مجدد فتق و بازگشت آن، به خوبی جلوگیری خواهد کرد.

مطالب مرتبط
فهرست محتوا
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *